Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

הסכמי ממון

האם צריך עורך דין הסכם ממון לפני ניסוחו?

הסכם ממון הוא חוזה הנכרת בין בני זוג המבקשים להסדיר בניהם נושאים שונים, המהווים חלק מהמערכת הזוגית. חוק יחסי ממון, מתייחס לעניין קיומו של הסכם ממון בין בני זוג נשואים כדת משה וישראל ומציין, כי במידה וההסכם אינו קובע אחרת, יחולו עליו עקרי החוק.

לאור פסיקה אחרונה בנושא, ניתן לראות בהסכם בין בני זוג שאינם נשואים – ידועים בציבור, פסולי חיתון ונשואים בנישואין אזרחיים – כחוזה הכפוף לדיני החוזים במדינת ישראל ומכאן תוקפו.

תוקפו של הסכם הממון

ההסכם יערך בכתב ויאושר בבית הדין או בבית המשפט לענייני משפחה. ניתן לאשר הסכם שנחתם לפני הנישואין גם באמצעות רושם הנישואין או נוטריון, ובכפוף לתנאים המנויים בחוק.

אישור ההסכם הוא תנאי מהותי ובלעדיו אין לו כל תוקף משפטי מחייב. יתרה מכך העובדה, כי ההסכם לא אושר עשויה להעיד על אי הסכמה של אחד הצדדים לתוכנו.

לכן, יש לוודא אישור ההסכם כדין.

חשיבות ההסכם ותוכנו

תוכנו של ההסכם צופה פניי העתיד והוא ימומש  במקרה בו החליטו בני הזוג להיפרד ולפרק את התא המשפחתי. אכן, ישנה אי נוחות בגיבוש וחתימת מסמך שכזה עוד בטרם החל הזוג את דרכו המשותפת.

אולם אי נוחות זו מתבטלת אל מול הצורך להסדיר עניינים אשר עלולים בעתיד להפוך למאבק גירושין מסורבל ומכוער.

ניסוח ההסכם, חתימתו ואישורו מבטיחים בנוסף, כי בני הזוג אינם נישאים בשל אינטרסים כלכליים – במקרה בו צד אחד עתיר נכסים – וכי לא יופעלו מהלכים סחטניים עם סיום הקשר הזוגי.

הנושאים שיכללו בהסכם ממון, מושפעים כמובן ממעמדם הכלכלי של בני הזוג לפניי הנישואין

חוסר איזון כלכלי בראשית הדרך 

במקרה בו צברו בני הזוג רכוש עוד בטרם נישאו וקיבלו מתנות או נכסים בירושה, יגדיר ההסכם מהו החלק אשר יכלל ברכוש המשותף ומנגד מהם הנכסים שיישארו בבעלותם הפרטית.

מכאן, חשיבותו של ההסכם לבניי זוג המגיעים לנישואין כשאינם מאוזנים כלכלית – צד אחד בעל נכסים והשני לא – או כשברשותם נכסים שאין בכוונתם לכלול כחלק מהתא המשפחתי.

סיוע חיצוני

במקרים בהם מקבלים בני הזוג סיוע כלכלי חיצוני – למשל סיוע כספי לרכישת דירה מההורים – ביחס שאינו שווה, יגדיר ההסכם כיצד יתחלק הנכס שלרכישתו ניתן הסיוע החיצוני , במקרה של פרידה. 

חלוקת רכוש שנצבר במהלך הנישואין

ההסכם יגדיר מהו יחס החלוקה בין בני הזוג לגבי רכוש שנצבר בנישואין, כיצד ירשם הרכוש במהלך הנישואין והתייחסות נפרדת לנושא עסקים ופירות מעסקים.

כך למשל, יובטח חלקו של אחד מבני הזוג בכל הקשור לחברה המשפחתית, גם אם בפועל לא לקח בו חלק ונותר בבית על מנת לטפל בילדים. מן העבר השני, יבטיח ההסכם את זכותו של בן הזוג אשר עשה ימים ולילות למען הצלחת העסק ושגשוגו.

מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראייה

ההסכם יקבע כיצד יתחלק תשלום מזונות הילדים, מהו שיעור המזונות שישולם בהתחשב בהכנסת בני הזוג וכן תנאים לעניין ילדים שאינם ילדים משותפים – במקרה של נישואין שניים למשל.

עוד יציין ההסכם את הסדרי הראייה והמשמורת המקובלים על בני הזוג בזמן חתימת ההסכם. ברור, כי במהלך מאבק גירושין הופכים נושאים אלה לכלי סחטני בידיי מי מהצדדים ואילו הסכם הממון אינו מאפשר זאת ו"מוציא את הילדים מן המשחק".

הסכם ממון אינו דבר של מה בכך, בהיותו כאמור צופה פניי העתיד יש ליתן תשומת לב רבה לאופן בו מנוסח ההסכם – לשון ברורה שאינה ניתנת לפרשנות – ולירידה לפרטים.

כיוון שכך יש להסתייע בשרותיו של עורך דין מתחום דיני המשפחה הבקיא בתחום, מה שיבטיח קיומו של ההסכם במקרה של פרידה, ללא מאבקים משפטיים וסחבת מיותרת.

בואו לקרוא: מדריך לניסוח הסכמי ממון

עו"ד הסכם ממון

עורך דין הסכם ממון

בשנת 1974 נכנס לתוקף חוק יחסי ממון בין בני זוג. על-פי חוק זה, הבסיס לחלוקת רכוש לאחר גירושין הוא "הלכת השיתוף" – הלכה לפיה הרכוש המשותף יחולק באופן שוויוני לחלוטין בין בני הזוג, בלי קשר לסוגיית מימון הרכישה של כל נכס וגם לא לבעלות הפורמלית עליהם. בחלק מהמקרים הלכת השיתוף חלה גם על רכוש שהיה ברשותם של בני הזוג לפני החתונה, ועוד סוגיה נפיצה היא מתנות או ירושות שמקבל אחד מבני הזוג. כשעורכים בעזרת עורך דין הסכם ממון, המציאות משתנה, ואופן חלוקת הרכוש נקבע למעשה בהסכם זה. במשרד עורכי דין שרון סגל עורכים הסכמי ממון מקיפים ומדויקים, על בסיס שנות ניסיון רבות וקשב מלא אליכם.

למה כדאי לערוך בעזרת עורך דין הסכם ממון?

  • שקט נפשי – במסכת אבות במשנה מופיעה המשוואה מרבה נכסים מרבה דאגה, והיא כמובן נכונה גם בימינו. למרות זאת כדאי כמובן לשמור על הנכסים שצברתם, וכדי לא להסתכן באובדן 50% מהם בגלל הלכת השיתוף מומלץ בחום לחתום על הסכם ממון, כמובן לפני הנישואין.
  • שקיפות מלאה – יש מי שחוששים כי בקשה/דרישה לחתום על הסכם ממון היא מוקש שעלול לפגוע בזוגיות. בפועל, המצב הפוך: מערכת יחסים טובה באמת נשענת על שקיפות ועל הוגנות. הסכם הממון מבהיר מראש מה יקרה במקרה של פרידה, כך שמובטחת שקיפות מלאה, ובנוסף הוא מוביל לחלוקה הוגנת של הרכוש. בהתאם, אם מערכת היחסים נשענת על יסודות חזקים ואמיתים, הסכם הממון רק יעצים אותה ובוודאי שלא יסכן אותה.

הסכמי ממון מדויקים ומותאמים ספציפית אליכם

גילוי נאות: החוק מאפשר לבני זוג לערוך הסכם ממון בעצמם, גם ללא סיוע של איש מקצוע. יחד עם זאת, רק עם עורך דין הסכם ממון יספק את התועלות המצופות ממנו. משרד עורכי דין שרון סגל מספק שירות חיוני זה בסטנדרטים גבוהים במיוחד, שכוללים מקסימום תשומת לב לכל פרט ופרט, ניסוחים מוקפדים והתאמה מלאה אליכם. עוד כדאי לדעת שניתן לערוך גם הסכמי ממון מדורגים, כלומר כאלה שמתעדכנים באופן אוטומטי עם השנים ו/או כשהרכב המשפחה משתנה.

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר