Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

איך לספר לילדים?

לרכך את המכה: איך לספר לילדים שאתם מתגרשים?

ההחלטה על גירושין היא אף פעם לא פשוטה, גם אם שני בני הזוג רוצים בה ואפילו אם באופן יחסי הפרידה מתרחשת על מי מנוחות.

כשמערבים בכל הסיפור גם ילדים, צפות ועולות הרבה שאלות והורים לילדים קטנים לא ממהרים להתגרש, אפילו אם זה גובה מהם מחיר נפשי כבד.

משכבר נתקבלה החלטה להיפרד אצל בני זוג שהם הורים, אל המורכבות הקיימת בלאו הכי אצל בני הזוג, מתווספות דילמות שקשורות בילדים כמו למשל מה יהיה איתם אחרי שנפרק את החבילה, איך הם יתמודדו עם הפרידה והשאלה הקשה והכואבת – איך נספר להם שאנחנו מתגרשים?

בסקירה שלפניך מביא עורך הדין שרון סגל הסברים וטיפים שיעזרו לכם לרכך את המכה ולהודיע לילדים על הגירושין בדרך חכמה, שתשאיר להם כמה שפחות צלקות לטווח הקצר והרחוק.

לא לספר להם לפני שאתם בטוחים בגירושין

הטיפ הראשון הוא לא לדבר עם הילדים על הגירושין לפני שאתם בטוחים בכך. אם אתם שוקלים לקחת פסק זמן ולראות מה יקרה בהמשך או אם המצב בקאנטים אבל אתם עדיין לא בטוחים שאתם רוצים לשבור את הכלים ולהיפרד, חכו.

אל תגידו לילדים שום דבר לפני שאתם יודעים בוודאות שהצד המדובר אכן יוצא לפועל.

ילדים מתייחסים בכובד ראש לגירושין של הוריהם ואם הגירושין לא באמת יקרו בסופו של יום, אין טעם להכביד עליהם סתם.

שיחה משותפת עם שני ההורים וכל הילדים

אחרי שהתקבלה החלטה וודאית לגבי הגירושין, כדאי להתכונן לשיחה עם הילדים לפני ולבצע תיאום ציפיות לגבי מה אומרים, איך אומרים ומתי.

את השיחה מומלץ לקיים בהרכב משפחתי מלא, שזה אומר שני ההורים וכל הילדים יחד.

נסו להגיע לשיחה רגועים וחזקים וזכרו שבשלב הזה אתם צריכים להיות חזקים בשביל הילדים ולא להיפך.

מבחינת הקטנטנים המכה שאתם מנחיתים עליהם כואבת להם באותו הרגע לא פחות מאשר לכם ולכן צריך להתייחס לכאבם בכבוד.

לענות על כל השאלות בסבלנות וברגישות

אחרי התדהמה, הבלבול והבכי סביר מאוד להניח שיעלו מצד הילדים המון שאלות.

כשילדים מרגישים חוסר וודאות הם נוטים להתקיף בשאלות כמו למשל – למה אתם מתגרשים, מי אשם בזה שאתם נפרדים, האם מותר לנו לספר, איפה נגור, איפה אמא תגור, איפה אבא יגור, מה יהיה עם הכלב וכיוצא בזה.

על כל השאלות שלהם חשוב מאוד לענות בסבלנות, ברגישות ובבהירות. תשובות עמומות יצרו אצל הילדים ערפול שגם ככה קיים וחוסר וודאות היא דבר קשה מאוד, גם למבוגרים ולא פחות, לילדים.

טובת הילדים חשובה לשני ההורים, תמיד. לכן, תנו לילדים תחושה שאתם שם עבורם לחלוטין, אפילו שהתקופה לא קלה ולחוצה. גלו סבלנות, דברו איתם, תשאלו ותקשיבו הרבה יותר מאשר בשגרה.

אווירה חיובית וביטחון שיהיה עתיד טוב יותר

ההודעה על פירוק התא המשפחתי היא רגע מכונן עבור הילדים שלכם ולכן כדאי מאוד לנהל את השיחה באווירה נעימה, להשתמש במשפטים שמסבירים את המצב בצורה חיובית ואוהדת, כמו למשל – אנחנו נפרדים כי ככה יהיה טוב יותר גם לנו וגם לכם, אבא ואמא מאוד אוהבים אתכם וזה שיהיה לכם מעכשיו שתי דירות זה יתרון וכך הלאה.

אצל הילדים ברגעים שאחרי ההודעה על הגירושין יתעוררו רגשות של פחד, ניכור וכעס והתפקיד שלכם כהורים זה מצד אחד לתת ביטוח לכל אותם רגשות שלילים ומאידך, לא לאפשר להם להשתלט על הילדים ולהטביע אותם במרה שחורה.

תבטיחו להם עתיד טוב יותר, שעכשיו יהיה בבית רגוע יותר ותעשו הכל כדי לעמוד במילתכם ולקיים.

לדבר עם הילדים בפתיחות גם אחרי הגירושין

בזמן הליך הגירושין וכמובן לאחריו, מתחוללים שינויים מהותיים בתא המשפחתי, אצל הגבר והאישה ברמה האישית וגם אצל הילדים.

שימו לב לשינויים שמתעוררים אצל הילדים, אם פתאום הם לא משקיעים בלימודים, לא רוצים להיפגש עם חברים, לא רוצים לחזור הביתה, מדברים המון, שותקים וכיוצא בזה.

תשתדלו לדבר איתם בפתיחות גם אחרי הגירושין ולגלות הבנה וסלחנות כלפי התנהגויות משונות שלהם ובכל אופן, אם אתם שמים לב שמשהו בילדים השתנה באופן קיצוני, כדאי להיעזר באנשי מקצוע, כמו לדוגמא פסיכולוג ילדים ו/או משפחה.

שיח פתוח, כנה וסבלני לפני, במהלך ואחרי הגירושין, יעזור לילדים וגם לכם להתמודד עם הבשורה בדרכי שלום, עד כמה שניתן.

קראו עוד: טיפים למתגרשים מאת עורך דין שרון סגל

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה

גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך נכפה עליו או עליה ביוזמת בן/בת הזוג, זקוקים לעזרה. למעשה, ללא

עורך דין גירושין חדרה

עורך דין גירושין חדרה

גירושין הם כמובן לא סוף העולם, אבל הם כן מייצרים מצבים מאתגרים למדי. האתגרים הם גם בהיבט הרגשי, גם בהיבט הפרקטי וגם בהיבטים משפטיים ולכן

הסכם גירושין

הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא מסמך בעל חשיבות רבה מאוד. הסיבה לכך פשוטה: הוא משפיע על כל יום ויום אחרי הפרידה, לטווח ארוך מאוד. חלוקת רכוש ,

עורך דין אפוטרופוס

עורך דין אפוטרופוס

כל אדם בוגר רוצה כמובן לנהל את ענייניו בעצמו. יחד עם זאת יש לא מעט מצבים שבהם היכולת פשוט לא קיימת, והפתרון שמציע החוק הוא

צור איתנו קשר