Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

בוררות

בוררות בהליכי גירושין – בעד, נגד והאם כדאי?

בוררות הינה הליך משפטי אלטרנטיבי, המתקיים מחוץ לכותלי בית המשפט ומטרתו להגיע להסכמה ברת קיימא בין שני הצדדים היריבים, אשר תעמוד במבחני המציאות והזמן.

בשנים האחרונות קנה לעצמו הליך הבוררות מקום בתחומים משפטיים רבים, וביניהם: עולם המשפט המסחרי, סכסוכים צרכניים ועוד, כאשר בתחום גירושין מוכר הליך הבוררות כנפוץ ביותר.

מדוע לפנות לבוררות?

פניה לבוררות בהליכי גירושין מציעה מספר יתרונות מהותיים, אשר הופכים מנגנון זה לבחירה טבעית עבור זוגות רבים.

יתרונות הבוררות מביאים להתאמה ולאופטימיזציה של הליך הגירושין בין בני זוג, המתאפיין ברגישותו הרבה, באמוציות המשולבות בו ובמארג האינטרסים המשותפים לשני הצדדים היריבים.

הליך בוררות בגירושין יהיה לרוב קצר לאין ערוך מהליך משפטי, אשר עשוי להימשך אף מספר שנים.

האינטנסיביות הגבוהה של הליך הבוררות מאפשרת לצדדים לסיימו תוך זמן קצר יחסית ובעלויות נמוכות באופן משמעותי לעומת העלויות שהיו מושתות עליהם לו היו בוחרים בהליך משפטי ארוך ומורכב.

בהליך בוררות מונחים הצדדים על ידי הבורר לדון במכלול השאלות הכרוכות בפרידה ביניהם לרבות מחלוקות שעלולות לצוץ בעתיד, בנושאי מזונותחלוקת רכושמשמורת ילדים וכד', זאת בעוד בבית משפט ידונו לרוב רק סכסוכים ספציפיים שהתגלעו בעבר.

הדבר מאפשר גיבוש פתרון הוליסטי וארוך טווח בין הצדדים, אשר יקנה להם יכולת לצאת לדרך חדשה בידיעה כי שמו את הפרק הקודם בחייהם מאחור.

הזמן הקצר והאופן בו נפתרות המחלוקות בין הצדדים בהליך בוררות מאפשרים לצדדים לסיימו ברוח טובה ככל הניתן ומחקרים אף מראים, כי יש בכך השפעה חיובית על הילדים המשותפים לזוג ביחס להליכי גירושין המתקיימים בבית המשפט.

לחץ כאן לקריאה בנושא השפעת תהליך הגירושין על בני הזוג והילדים

חסרונו הבולט של הליך הבוררות עשוי אף הוא להיחשב כיתרון – במידה והצדדים חשים כי קופחו או שהליך הבוררות התנהל בחוסר תום לב, הם רשאים לפנות לבית המשפט.

בחירת בורר מוסכם

ככלל, בישראל כל אדם המעוניין לעסוק בבוררות רשאי לעשות כן.

עם זאת, לרוב יגיעו הצדדים להליך בוררות לאחר שהופנו אליו על ידי בית המשפט ועל מנת להיות בורר שערכאה משפטית מוסמכת להפנות אליו צדדים יריבים נדרש אדם לעמוד במספר תנאי סף, המפורטים בתקנות משרד המשפטים.

גם אם לא הופנו להליך בוררות על ידי בית המשפט, מומלץ לצדדים להעדיף בורר העומד בדרישות המפורטות בתקנות, אשר נועדו להבטיח סף מקצועיות וידע מינימאלי לניהול הליך איכותי ומועיל.

בין הדרישות המפורטות בתקנות בתי המשפט (רשימת בוררים), התשנ"ו – 1996 לבוררות בענייני משפחה וגירושין מנויים: מעבר קורס בוררות בן 60 שעות לפחות, רישיון עריכת דין או תואר שני בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או ייעוץ חינוכי וניסיון בעבודה של חמש שנים לפחות בתחום הנלמד.

בנוסף, מגשרים מטעם בית המשפט נתונים להערכה תקופתית הבוחנת את רמתם ותפקודם.

נדבך חשוב אחר בבחירת בורר מוסכם על הצדדים הינו מתן אמון מלא בו על ידי כל אחד מהם, כאשר להיבט זה השפעה קריטית על סיכויי הצלחתו של ההליך.

על הבורר מוטלת החובה להיות נטול פניות למי מהצדדים באופן שיאפשר לו להכריע בעניינם בצורה מקצועית ובתום לב.

ללא קיום דרישת יסוד זו לא יוכל להתנהל הליך בוררות מועיל לטובת שני הצדדים.

לחץ כאן לקריאה בנושא גישור בהליכי גירושין

בוררות בהליכי גירושין

ליעוץ משפטי בנושאי גירושין מעורך דין משפחה מומחה, לחץ כאן:
סיוע משפטי – הליכי גירושין

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה

גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך נכפה עליו או עליה ביוזמת בן/בת הזוג, זקוקים לעזרה. למעשה, ללא

עורך דין גירושין חדרה

עורך דין גירושין חדרה

גירושין הם כמובן לא סוף העולם, אבל הם כן מייצרים מצבים מאתגרים למדי. האתגרים הם גם בהיבט הרגשי, גם בהיבט הפרקטי וגם בהיבטים משפטיים ולכן

הסכם גירושין

הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא מסמך בעל חשיבות רבה מאוד. הסיבה לכך פשוטה: הוא משפיע על כל יום ויום אחרי הפרידה, לטווח ארוך מאוד. חלוקת רכוש ,

עורך דין אפוטרופוס

עורך דין אפוטרופוס

כל אדם בוגר רוצה כמובן לנהל את ענייניו בעצמו. יחד עם זאת יש לא מעט מצבים שבהם היכולת פשוט לא קיימת, והפתרון שמציע החוק הוא

צור איתנו קשר