Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

איך להתגרש נכון?

איך להתגרש נכון ולהימנע מטעויות

בני זוג שהחליטו להתגרש ניצבים בפני משבר רגשי רציני, במיוחד במשפחות עם ילדים. כמובן שהכל מקבל משנה תוקף לנוכח כעסים וחילוקי דעות שרק מתעצמים.

על מנת למתן את ההשפעה הטראומטית של ההליך, ניתן וצריך לאמץ כמה דרכים חכמות שיסייעו לך להתגרש נכון ומנגד, להימנע מכל אותם דברים שפשוט אסור לך לעשות.

צוות המשרד עורכי דין שרון סגל  כתב עבורך מדריך קצר וברור שילווה אותך לדרך המלך בהליכים, ויסביר איך להתגרש נכון ובמינימום נפגעים.

לפני ואחרי הכל, תמיד מומלץ לפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי אצל עורך מיומן המתמחה בדיני משפחה והליכי גירושין.

רק לאחר התייעצות עם מומחה בתחום ניתן לקבל החלטות מושכלות ולפעול לפתיחה בהליכים יעילים.

תשומת לב לפרטים והקפדה על מה שחשוב!

תכנון אסטרטגיית גירושין
חשוב לבנות תכנית הכוללת עקרונות ומטרות ריאליות לגבי נושאים מהותיים כמו חלוקת הרכוש וכל הקשור בילדים כגון משמורת והסדרי ראיה. הצבת מטרות ברות השגה ומשותפות עד כמה שניתן תמנע תסכול ועימותים מיותרים בהמשך.

מנגד, כדאי להציב קווים אדומים שאין לחצותם מבחינת שני הצדדים כמו הימנעות מתרגילים פליליים הכוללים יציאה מן הארץ עם או בלי הילדים, חיסול חשבונות הבנק או הגשת תלונות שווא.

עניין מהותי בתכנון האסטרטגיה הוא לקחת בחשבון את גורם הזמן. המשפט והליכי הגירושין עלולים להיות מסע ארוך ומפרך, במיוחד במצב של היעדר הסכמה בנושאי רכוש, כספים וההסדרים הקשורים בילדים.

כאשר ההליך נמשך לאורך מספר שנים, שני הצדדים מפסידים גם משאבים כספיים וגם עלולים להפחית את סיכוייהם לפתיחת דף חדש מבחינה אישית ומשפחתית. באופן זה, גם אם הושגה זכייה בתביעה, בצידה נזק כספי לא מבוטל.

מעבר לכך, עקב הסחבת, תעוכב קבלת הרכוש שנפסק כי מגיע לאותו צד. מבחינה אישית, עלולה להיפגע האפשרות לפתיחת פרק ב'.

כך למשל אישה העסוקה מספר שנים במאבק משפטי מסורבל עלולה להפסיד את שנות הפוריות שלה וכך את סיכוייה להקים משפחה מנישואין שניים, וככל שהשנים עוברות, הסיכויים עבור שני בני הזוג למצוא בן זוג חדש עלולים לרדת.

עיקרון חשוב נוסף הוא להתמקד בשאלות הנכונות. רבים נוטים להאמין כי היצמדות פשוטה לדרישת דיני המשפחה תוביל לזכייה המיוחלת, אך המציאות מורכבת בהרבה ולכן יש לשאול 'כיצד ניתן להתאים את נסיבות המקרה הספציפי כך שהחוק יעמוד לצידי' ולא 'מה אומר החוק'.

לתעד ולאסוף מסמכים רשמיים
על מנת לגבש ולהוכיח את הטענות שיועלו בערכאה המשפטית, חשוב לאסוף הוכחות בכמות מרבית ובאופן חוקי; הקלטות וצילומים יכולים להבטיח תוצאה טובה אך חשוב לא לגלוש למעשים פליליים כמו חדירה לפרטיות, האזנות וצילומים בלתי חוקיים.

אם החלטת לפנות אל משרד חקירות חשוב להקפיד ולעבוד אך ורק עם משרד שפועל ברישיון משרד המשפטים, ותמיד להפקיד ולהורות לחוקרים לעבוד באופן חוקי ולא להסחף להרפקתאות שעלולות לסכן ולסבך אותך בפלילים.

טיפול זוגי וטיפול משפחתי
מומלץ לשקול טיפול זוגי טרם פתיחת הליך הגירושין. ניסיון לגשר על הפערים באמצעות איש מקצוע טוב וקשוב יכול להציל את הנישואין. עבור מי שאינו מפיק תועלת מסוג זה של עזרה, קיימות אפשרויות נוספות כמו קבלת עצה מהרב או תהליך אצל מאמן לזוגיות.

זוגות שהחליטו להתגרש ורוצים לעשות את מה שנכון לילדים, יכולים לפנות לטיפול משפחתי, במטרה להקל על הילדים ולסייע להם בהתמודדות שקשה לא רק להורים שנפרדים, אלא גם ובעיקר לצעירים שלא בחרו להגיע לנקודה הזאת.

הסכמה מוחלטת על טובת הילדים
חשוב לקבוע תכנית מפורטת אשר תמנע עד כמה שאפשר פגיעה בילדים. העיקרון המנחה בתכנית כזו הוא להמשיך לדאוג להם אך להשאירם מחוץ לסכסוך, וזאת בכך שנזהרים ממריבות בנוכחותם ונמנעים מלהסית אותם נגד הצד השני או להשתמש בהם ככלי בהליך הגירושין.

אלו עלולים לגרום נזק לטווח ארוך הן לילדים והן לזוג, וגם לא נראים בעין יפה בבית המשפט.

פיזור מלכודות גירושין
מלכודות גירושין הן מהלכים ערמומיים הנהגים בדרך כלל ממוחם הקודח של עורכי דין ממולחים. כך למשל, הצעה לבן הזוג להיעזר בעורך דין משותף כביכול מטעמי חיסכון, יכולה לשמש מלכודת שכן מי שבחר את עורך הדין הוא הצד המציע וברור שזהו עורך דין מטעמו שיטה את הסכם הגירושין לטובתו.

על מנת להתגבר על מלכודות גירושין יש להתייעץ בעורך דין מנוסה אשר לא רק יידע לזהות את המלכודות אלא גם ידע לפתרן ולהגות מלכודות חדשות באופן יצירתי.   

אל תשכחו את מירוץ הסמכויות
חשוב כי המתגרש יהיה מעודכן לגבי הערכאה המשפטית בה כדאי לו להגיש את התביעה (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה) וכן להיות מודע לחשיבות הקדמת התביעה טרם יעשה זאת הצד השני שכן בגירושין יש יתרון לצד הפותח התהליך.

שמירה על חשאיות
יש לקחת בחשבון כי הצד השני ינסה להשיג מידע לגבי מסמכים וראיות ולכן יש להקפיד על דיסקרטיות, ולחשוד באנשים המנסים להתיידד איתך לפתע. יתכן כי אלו חוקרים פרטיים שנשלחו מטעם הצד השני על מנת לדובב את בן הזוג ולהשיג ממנו פרטים. כמו כן, רצוי להקפיד ולשמור על מסמכים אישיים, תכתובות עם עורך הדין שלך, סיסמאות לדוא"ל שלך ואת הטלפון הסלולרי שלך.

עוד בעת ההכנה להליכי הגירושין חשוב להקפיד ולשמור על התנהלות דיסקרטית ולהמעיט ככל שניתן בשיתוף מידע עם כל מי שאינו "בצד שלך" ב-100%.

סיוע על ידי עורכי דין המומחים בגירושין
במהלך השנים פגשנו לא מעט בני זאת שהחליטו להתגרש, ולא מעטים מהם פנו אל עו"ד שהוא חבר או חבר של חבר, שמבין בתחום. צריך לזכור כי דיני המשפחה והליכי הגירושין בפרט הנם תחום משפטי רחב, הדורש התמחות ספציפית וניסיון רב בהופעה בפני בית המשפט ובתי הדין הרבניים.

אם החלטת להתגרש נכון, הדרך מתחילה אצל עו"ד המתמחה בתחום ולא אצל חברים ומכרים הגם שהנם עורכי דין העוסקים בתחומים אחרים.

השגת ידע ממקורות מהימנים
בנוסף לסיוע אנשי מקצוע וקבלת עצות מבעלי ניסיון, חשוב אף יותר כי העומד בפני גירושין יעמיק ידיעותיו בנושא עד כמה שניתן באמצעות למידת החוקים העוסקים בגירושין, קריאת פסקי דין מעודכנים וחשיפה מרבית לפתרונות שהוצעו ויושמו בתיקים קודמים (בעיקר אלו הדומים למקרה המתגרש).

חשוב שכל אלו יילקחו ממקורות מהימנים ומעודכנים, ומכאן שעליך לקחת בערבון מוגבל את המידע הכתוב בעיתונים, ירחונים ובאתרי אינטרנט שאינך מכיר את בעליהם. כמו תמיד בחיים, לא כל מה שכתוב נכון, מדוייק ועונה לצרכים שלך.

גירושין בדרכי שלום
אף על פי שהדבר קשה ולעיתים בלתי אפשרי, חשוב לשאוף תמיד להסכם גירושין הנעשה בנועם ותוך הסכמה להתפשר מבחינת שני הצדדים. במקרה הפחות טוב, גם אם נעשה ניסיון של הצד השני לפעול ראשון ולהפעיל את מרוץ הסמכויות וננקטו כבר הליכים משפטיים, מומלץ להימנע ככל האפשר מעימותים מיותרים שיעכירו את האווירה עוד יותר ויקשו על השגת המטרות.

אנו ממליצים לפנות ולבחון אפשרות של גישור בין בני הזוג, תמיד ולפני הכל. אנשים שחושבים על עתידם ועתיד ילידהם, מוצאים לא אחת פתרונות בהליכי גישור, גם ולמרות סכסוך אישי קשה ומשבר אמון שבדרך כלל מוכרע רק באמצעות עורכי דין ובמסדרונות בית המשפט.

אל תהססו ואל תשברו את הראש לבד – פנו אלינו.

רוצה לדעת עוד על הליכי גירושין?
ליחצו כאן לקבלת יעוץ משפטי אישי!

דברים שאסור לעשות אם רוצים לעשות את זה נכון…

הפצת מידע באשר לכוונתכם לתבוע את בן הזוג
חשוב שהכוונה להגיש תביעה כנגד בן הזוג תישמר בסוד. אין לדבר על כך עם אף אחד מהקרובים, ועל אחת כמה וכמה לא לחשוף זאת בפני בן הזוג.

הסיבה לכך היא מרוץ הסמכויות בו קיים יתרון משמעותי לצד המקדים ופונה לערכה המשפטית העשויה להיטיב עימו (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה). שיתוף בן הזוג בכוונה להגיש תביעה עלולה להיות טעות שאין ממנה חזרה, שכן אז הוא עלול להקדים ולהגיש ראשון את תביעתו לערכה המועדפת עליו.

חתימה על מסמכים שהוכנו על ידי הצד השני
אם בן הזוג מנסה לשכנע אתכם לחתום על מסמך כלשהו שהוכן על ידו או על ידי נציגיו, או אפילו על מסמך שהכנתם בשיתוף פעולה – אסור לחתום עליהם טרם קבלת ייעוץ משפטי. מסמכים כאלו עלולים לשמש מלכודת.

העברת כספים לצד השני שאינה מעוגנת בהסכם
כל העברת כספים של אחד מבני מבני הזוג חייבת להיות מגובה בתיעוד מלא וברור. העברת כספים בלתי מוגדרת פותחת פתח למסקנות מוטעות באשר למטרת ההעברה. האם הכסף הועבר כמתנה, הלוואה, פירעון חוב או החזר לצד ג' על ידי בן הזוג.

הגשת תלונת שווא במשטרה
תלונה במשטרה שהוכחה כתלונת שווא גורמת נזק גם לצד שהתלונן וגם לבן הזוג: נגד יוזם התלונה צפויים הגשת כתב אישום ונזק לתדמיתו בבית המשפט.

בנוסף, עלול הצד שנפגע להגיש תביעת נזיקין שתעלה בחיוב כספי סכומים גבוהים של עד מאות אלפי שקלים. במידה ובית המשפט השתכנע בנכונות התלונה ייגרם לצד השני נזק בלתי הפיך העלול ממש להרוס את חייו וכולל הוצאות וקנסות, הרשעה, כתב אישום ואובדן מקום העבודה.

הודאה בבגידה והצהרות מיותרות
בן זוג המודה בכך שניהל קשר רומנטי מחוץ לנישואין, פוגע קשות בהתנהלות הליך הגירושין שכן בגידות מעצימות את הפגיעה הרגשית ואת יצר הנקמה, ואלה יגבירו את המתיחות בין הצדדים ויחבלו באפשרות להגיע להסכמות.

שנית, מבחינה משפטית נגרם נזק רב למודה בבגידה. כך למשל במקרה בו אישה ניהלה קשר רומנטי והבעל הקדים והגיש תביעה בבית הדין הרבני עם ראיות מוצקות לבגידתה, בית הדין עשוי לפטור את הבעל ממזונות אישה ונשל את האישה מחלקה ברכוש למעט מה שנותר מהנדוניה.

חלוקת רכוש בלתי שוויונית אפשרית גם במקרה שהבעל הוא זה שבגד.

צריך לזכור כי רצוי להמנע מהבטחות כמו: "את אתה תעשה ככה וככה אז אני יעשה כך ואחרת…" אלא הצהרות מיותרות, שנאמרות בשעת כעס ואינן תורמות למצב הקיים, מה גם שהצהרות אלה עלולות לעלות ביוקר בעתיד, בעת חשיפת הקלטות בבית המשפט לדוגמא.

עצות מחברים, בני משפחה ומכרים
גם אם העומד להתגרש מוקף בחברים, קרובי משפחה ומכרים שבאמת רוצים בטובתו, אסור לשמוע בעצתם. הם לא מומחים מקצועיים בתחום הגירושין, וגם אם מי מהם הוא בעל ניסיון, אין זה מבטיח כי נסיבות המקרה הן דומות.

כך למשל יכול הגבר לקבל עצה כי עליו להעדיף בכל מקרה תביעה במסגרת בית הדין הרבני, דבר שאינו נכון בכל מקרה, ואישה עלולה לקבל המלצה לפנות למשטרה לגבי פעולה מצד בעלה שניתן לפרש כאלימות, דבר העלול להתברר כתלונת שווא ולגרום נזק רב בפני בית המשפט.  

בנוסף, יש להיזהר מטיפוסים כמו מגידי עתידות, מטפלים באבנים וסוגים אחרים של שרלטנים. אלו עלולים לנצל את מצוקת המתגרש כדי להרוויח כסף קל ולתת עצות מוזרות שיעלו למתייעץ אפילו בהפסד משמורת על הילדים או רכוש.

היחיד שכדאי להתייחס ברצינות לעצותיו הוא עורך דין מנוסה ומקצועי המומחה בגירושין, וגם כאן חשוב שתיעשה בחירה נכונה לפי איכות איש המקצוע והמלצות לגביו.

ליחצו לקבלת יעוץ משפטי אישי בענייני גירושין

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר

טופס בקשה ליישוב סיכסוך – טופס בקשה ליישוב סכסוך ע"פ החוק החדש להסדר התדיינויות שנת 2014 הוראת שעה

תמצית החוק להסדר התדיינות – תמצית החוק להסדר התדיינות חוק שנכנס לתוקפו בשנת 2016 והוא מרכיב חשוב היום בתיק הגירושין

מצב חירום קורונה – במצב מיוחד בו מדינת ישראל נמצאת עקב התפרצות נגיף הקורונה נעשה קצת סדר בבלאגן לגבי דיני משפחה ,גירושין , זמני שהות ומזונות . זכויות וחובות הורים גרושים במשבר הקורונה

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר