...

Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

גירושי בזק

מקודשת לי? כבר לא! על גירושי בזק

בכל הקשור לסיכויי השרידות של חיי הנישואין, המשפט 'עד שהמוות יפריד בינינו' איבד רלוונטיות זה מכבר.

למעשה, אחוז ניכר מבין הזוגות צפוי לפרק את החבילה בעיתוי כלשהו במהלך השנים, זאת לאור תחושת מיצוי, שחיקה ונסיבות נוספות.

ואולם, בצד הזוגות שעוברים כברת דרך ארוכה יחדיו, עד לנקודת השבר, במקרים מסוימים מגיעים היחסים הזוגיים לקיצם בסמיכות זמנים מפתיעה לחתונה.

פרידה שכזו, המתרחשת מוקדם מן הצפוי, אפילו ימים עד חודשים ספורים לאחר טקס הנישואין, מפתיעה גם את הפסימיים ביותר, ומותירה לא מעט דילמות בהיבט המשפטי.

הסיבות לגירושי בזק שונות מהותית מאלה של הגירושים הרגילים, שכן נישואים קצרי טווח לא מתפרקים בדרך כלל בעקבות שחיקה. מבין הסיבות השכיחות להחלטה להתגרש, ניתן למנות התפכחות טבעית ממצב של התאהבות, במידה והנישואין נרקמו לאחר תקופת זוגיות קצרה ומלאת תשוקה של חודשים ספורים.

סיבה נוספת לגירושי בזק היא התלבטות מאוחרת באשר לטיב הקשר, והחשש לבטל חתונה ברגע האחרון.

המדובר בזוגות שמפנימים את הבעייתיות שבקשר הזוגי ביניהם עוד בשלב ארגון החתונה, בעיקר במהלך סיר הלחץ של ארגון והפקת האירוע, אך חוששים מההשלכות של פרידה שכזו, רגע לפני הצעידה לחופה.

במקרים אחרים, המדובר בבני זוג שקלטו לפתע פתאום את משמעות ההחלטה להקים יחדיו משפחה, וסבורים כי בן / בת הזוג לא יהוו הורים ראויים. גם זוגות שהתחתנו בגלל הריון לא מתוכנן, מוצאים לא פעם כי קשר שהפך למחייב בגלל צאצא משותף, כובל אותם למערכת יחסים זוגית בה הם אינם חפצים כלל.

באופן כללי, ניתן לייחס גירושי בזק לזוגות בעלי נטייה טבעית לרצות אחרים בסביבתם.  אלו נכנעו ללחץ חברתי ומשפחתי להתחתן, ולאחר שהתעייפו מלהסביר מדוע טרם מיסדו את היחסים, שברו את הכוס ללא שבאמת חפצו בכך.

גם זוגות מבוגרים יחסית, עלולים להתחתן בפזיזות, לגלות כי איבדו את עצמאותם לזוגיות לא מתאימה, ולחזור בהם זמן קצר לאחר החופה.

לגירושי בזק יש יתרון גדול מבחינת היכולת של בני הזוג להשתקם ולפתוח בפרק ב' בחייהם. גם הסיכוי לסיים את הקשר יפה גדל, מכיוון שכמות המשקעים שנצברה פחותה.

דיני המשפחה – מה אומר החוק?

מבחינה משפטית הליך פירוק נישואי בזק פחות מורכב מפירוק נישואין לאחר שנות זוגיות ארוכות.

במקרים רבים, עדיין אין ילדים משותפים בתמונה, כך שסוגיות משפטיות שבדרך כלל מהוות נדבך מרכזי בסכסוך בין בני הזוג, כמו מזונות והסדרי ראייה, אינן על הפרק.

בנוסף לכך, על פי רוב מדובר בצדדים שטרם צברו רכוש משותף כמו דירת מגורים, או שלא צברו עדיין נכסים משותפים, מלבד מתנות החתונה שאמורות להתחלק בין הצדדים באופן שווה בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני הזוג.

במידה ונוצרו חובות בגין אירוע החתונה עצמו, צריך הזוג להתחלק בנטל כיסוי החובות באופן שווה.

במרבית המקרים בישראל, בקרב זוגות שנישאו בנישואים דתיים, עולה גם סוגיית הכתובה.

כאשר מעורבת כתובה, הרי שאם הבעל יוזם את פירוק הנישואין בעוד האישה מצהירה על נכונות לנסות ולשמר את התא המשפחתי, הוא עשוי להיות מחויב בכתובה או בחלק ממנה.

היבט משפטי נוסף לגירושי בזק נוגע לתביעה נזיקית של בן הזוג שנתפס כאחראי לפירוק הנישואין.

על פי חוק, קיימת עוולה של גרם הפרת חוזה, ולכאורה ניתן לתבוע בגינה את מי שגרם להפרת חוזה הנישואין בין בני הזוג החתומים עליו.

אולם יישומה של עוולה זו בהקשר של גירושין הנה בעייתית. בעבר הוגשו תביעות אלו כנגד מאהב/ת שהביאו לפירוק התא המשפחתי, אך הן נדחו על ידי בית המשפט.

יתכן וניתן, במקרים מתאימים, להגיש תביעה כנגד הצד השני או בן משפחתו שהתערב ונקט צד בגין הרס הנישואין, אך נטל ההוכחה בעניין זה כבד ואינו מתאפשר במרבית המקרים המובאים לפתחו של בית המשפט.

בנסיבות של תביעה נזיקית  בגין הפרת הבטחת נישואין, נלקחים בחשבון רכיבים של עוגמת נפש או הנזק הרגשי שחווה בן הזוג שנפגע, ואולם מדובר במרכיבים שבתי המשפט לא נוהגים לפצות בגינם בסכומים משמעותיים.

קראו בהרחבה: איך להתגרש נכון ובלי טעויות?

כשהאורחים והקרובים חשים מרומים

כשקרובי המשפחה ומעגל החברים של בני הזוג מגיעים לשמוח בשמחתם, הם מביאים עימם בדרך כלל גם צ'ק שמן כתשורה לזוג הצעיר.

הכוונה העומדת מאחורי המתנה הנדיבה היא לסייע לזוג בראשית דרכו המשותפת, בדרך להקמת משפחה וביסוס חיים זוגיים.

כשאותם חיים זוגיים מגיעים לקיצם בתוך שבועות או חודשים ספורים, יכולים האורחים וקרובי המשפחה לחוש מרומים. ואכן, ניתן לשייך לבעייתיות זו שנוצרה שני אלמנטים מתחום דיני החוזים.

האחד הוא אלמנט ההסתמכות והשני הוא אלמנט הציפיות. כלומר, האורחים שהעניקו ברוחב לב הסתמכו על כך שהמתנה ניתנת למטרה מסוימת ויש להם ציפייה שמטרה זו של בניית בית זוגי תמומש.

מכיוון שאורחים מרומים כובשים בדרך כלל את יצרם ונמנעים מלתבוע, הרי שקשה לקבוע מה היה סובר או פוסק בית המשפט במקרים אלו.

גירושי בזק בהליך בזק?

מקובל להניח כי הליך גירושי בזק יהיה תמיד מהיר, בגלל אופיו הפחות מורכב בהשוואה לפירוק זוגיות אחרי שנים ארוכות. אך חשוב להדגיש כי יש להימנע מהליך בזק מהיר מידי, שנועד 'לסגור את העניינים' ולהותיר את אי הנעימות מאחורינו במהירות האפשרית.

יש לזכור כי גם בגירושי בזק האמרה 'החיפזון מן השטן' רלוונטית ובמקרים רבים גירושים מהירים מדי מהווים טעות עליה משלמים בעתיד בני הזוג.

הליך רגוע ומסודר לעומת זאת, ימנע הסכם גירושין שנחתם מתוך לחץ ומצוקה, לחצים או איומים. הסכם המתמשך על פני תקופת זמן סבירה, ימנע טעויות, תרמיות מכוונות והטעיות וחתימה על הסכמים שבעתיד תצטערו עליהם.

כמובן שגם במקרים של גירושין מהירים חשוב לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין הבקיא בדיני משפחה, שכן הסכם גירושין וההליכים המובילים אליו דורשים ליווי מקצועי.

אמנם ניתן לערוך הסכם גירושין גם לבד, ללא עורך דין, אך היסיכוי שהסכם כזה "יחזיק מים" ולא יעלה ביוקר בהמשך החיים נמוך ביותר.

חודש אחרי החתונה והם מתגרשים. למה?

לאחרונה נתקלים עורכי הדין ביותר ויותר מקרים של גירושי בזק: זוגות שחודש או חודשיים אחרי החתונה מחליטים לפרק את החבילה ולהתגרש.

מה הן הסיבות לגירושי הבזק הללו ומה מבדיל את גירושי הבזק מגירושים רגילים? היום התופעה מתרחבת והיא מאפיינת בעיקר זוגות צעירים שהלחץ וההתערבות של המשפחה המורחבת משפיעים לרעה על הקשר ביניהם, לעיתים עד כדי סיומו.

רוב הזוגות צולחים את שדה המוקשים המשפחתי הזה, אך לאחרונה, ובעיקר לנוכח הקלות הבלתי נסבלת של ריצה להליך גירושין ונוכח הלגיטימציה שתופעה זו קיבלה, המשפחה המורחבת לא נוטה לוותר ומביאה להרס תא משפחתי שאך נרקם.

מי עתיד להתגרש מהר?

יש שתי קבוצות של זוגות שיכולים להתאפיין בגירושי בזק. על הקבוצה הראשונה נמנים זוגות בעלי הכרות ארוכה מאוד בת 7-10 שנות חברות, שממסדים את הקשר.

אלו הם בדרך כלל אהובי תיכון שלא ידעו זוגיות אחרת, זוגות צעירים בגילאי 21-25 שהחיים והלחץ החברתי והמשפחתי לנוכח שנות החברות הרבות הובילו אותם לחתונה, בלי שבאמת חשבו והבינו למה הם נכנסים ובלי שיכלו לעצור את הלחץ שמסביב.

ניתן לאפיין זוגות אלו בחוסר בשלות רגשית וחוסר הבנה של משמעויות מוסד הנישואין. התפיסה של החיים אצל בני זוג אלה היא תפיסה רומנטית וילדותית, שניזונה בעיקר מהאגדות.

הקבוצה השנייה היא קבוצה של זוגות בוגרים בני 35-43, שאלו הם נישואים ראשונים עבורם, שקרמו עור וגידים מהר מהצפוי, לעיתים תוך שישה חודשי היכרות בלבד.

זוגות אלו נישאו עקב הלחץ החברתי והמוכר של להתחתן כבר, להקים משפחה ולהתמסד. הם אמנם בשלים מבחינת הגיל, אך הם לא יודעים לחיות בזוג, וחסרה להם חוכמת החיים שזוגות נשואים גדלים לתוכה, לרבות הלימוד האישי, הזוגי והמשפחתי האחד את השני.

חשבונאות משפחתית וקנאה

בין הגורמים לגירושי בזק אצל הזוגות הצעירים בגילם יש משקל מכריע למעורבות המשפחה המורחבת. ככל שמדובר במשפחות שבטיות יותר ובעלת מעורבות באירועים משפחתיים – כך גדלה ההשפעה.

כמו כן, בשל הגיל הצעיר וחוסר הבשלות הרגשית או היעדר תחושת העצמאות, הרי שבני הזוג נוטים להיות קשורים מאוד למשפחת המקור ולהיות מושפעים ממנה.

כך למשל, עניינים של היעלבויות לכאורה זניחות (לא נתנו מספיק כבוד לסבא או סבתא) יכולים להביא לפיצוץ, ככל שהעניין "נטחן" במסגרת המשפחתית לאחר החתונה.

לאלו מתווספים ענייני מימון החתונה והמתנות. אם הצדדים מגיעים מאותו רקע סוציו-אקונומי הרי בדרך כלל אין בעיות, אך כאשר ישנם פערים כלכליים וכאשר מתחילה חשבונאות חתונות, הזוג עשוי לא לשרוד.

גם אופי הלחצים על הזוגות שמתחתנים הינו שונה, מגוון ומקורי. ישנם האיומים של קרובי המשפחה שלא להגיע לחתונה לנוכח עלבון כזה או אחר או אף אם המקום אינו מספיק מכובד לדעת המוזמן. ישנם מתחים אחרי האירוע עצמו תוך גרירת כל המשפחה לסכסוך.

המקרים הקשים ביותר הם המקרים בהם ההורים מעמידים אולטימטום – או אנחנו או בן / בת הזוג. לאולטימטום זה בד"כ יגיבו הצעירים מבין הזוגות בהעדפת תא המקור.

גירושי בזק בגיל המבוגר יותר נובעים מסיבה הפוכה. בעוד המשפחה שמחה על החתונה שסוף סוף הגיעה, הרי שבני הזוג – בין אם יחד או לחוד – מבינים מהר מאד שהקשר לא ישרוד חיי נישואין ארוכים והם עצמם יוזמים את הפירוד.

חושבים על גירושי בזק? לחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי!

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.