Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

הסכם שלום בית עם גירושין

עריכת הסכם שלום בית משולב בהסכם גירושין

 

עליית אחוז הגירושין במדינת ישראל ושינוי מבנה התא המשפחתי המסורתי מצביעים על צורך במציאת דרכים חלופיות לפתרון סכסוכים בין בני זוג המבקשים לסיים את יחסיהם. 

בין אלה, כלולים הליכים כגון הסכם ממון, הליכי גישור והסכמי גירושין. מטרת החלופות היא מניעת מאבקי גירושין ארוכים ומתישים הן מן הפן הרגשי והן מן הפן הכלכלי.

הליך נוסף המשמש כחלופה למאבק הגירושין הינו הסכם שלום בית. במקרה זה, להבדיל ממקרים בהם נחושים בני הזוג להביא לפקיעת הנישואין, מעידים בני הזוג על רצונם המשותף לנסות ולשקם את יחסיהם ומעגנים זאת בהסכם כתוב.

הסכם שלום בית הכולל הסכם גירושין

הסכם שלום בית מיטבי הוא זה הצופה פניי העתיד למקרה בו לא יצלח ניסיון שיקום הקשר.

באמצעות ייעוץ משפטי מתאים, יכלול הסכם שלום הבית תנאים לפרידת בני הזוג מבלי שאלה יהפכו לכלי סחטני בידיי מי מהצדדים. כך, בסיטואציה של הבנה ונכונות בין בני זוג המבקשים להמשיך את יחסיהם, ניתן לקבוע מהם העקרונות שיחולו בנסיבות של כשלון הפיוס והחלטה על גירושין.

יש לשים לב כי הסכם גירושין הכלול בהסכם שלום בית אינו כופה או עושק את מי מבני הזוג ואינו מנצל יתרון בלתי הוגן כלפיי בן זוג החפץ בשלום הבית ועל כן מוכן לוויתורים מרחיקי לכת.

היוועצות עם עורך דין גירושין תבטיח ניסוחו של הסכם גירושין הוגן מפורט וחוקי, החף מניצול חולשתו של אחד מבני הזוג.

תוקף ההסכם ואכיפתו

ככל הסכם אחר במדינת ישראל, הסכם גירושין הכלול בהסכם שלום בית כפוף לדיני החוזים הכלליים. כיוון שכך, יש להקפיד הקפדה יתרה על ניסוחו, פירוט הנושאים וחוקיות ההסכמות.

יובהר כי גיבוש הסכם כהלכה ובכפוף להוראות חוק החוזים ימנע במרבית המקרים תקיפתו העתידית על ידי מי מהצדדים – מהלך העשוי לבטל את ההסכמות שהושגו ולפתוח את הדיון מחדש.

מהלך נוסף העשוי להבטיח את זכויות הצדדים הוא מתן תוקף פסק דין להסכם שלום בית הכולל הסכם הגירושין. תוקף זה ייעל את אכיפת ההסכם בבוא העת וזאת בניגוד לבעיות אכיפה בהסכמים שלא ניתן להם תוקף פסק-דין.

יתרונות הסכם משולב

הסכמה לשלום בית – ניסוח הסכם שלום הבית הוא הזדמנות פז לבני הזוג לאיתור נקודות המחלוקת העיקריות, הגדרתן והסכמה על אופן פתרונן.  קביעת התנאים והעקרונות של הליך הפיוס היא שלב ראשון בניסיון שיקום הנישואין.

רכוש – הסדרת נושא הרכוש וכן חלוקת רכוש במקרה של פירוד סופי מורידה מסדר היום נושא טעון זה. משהוצאו ענייני הרכוש מחוץ לזירת ההתגוששות, לא ניתן להשתמש בהם ככלי מיקוח והם אינם מהווים עוד סיבה עיקרית לפתיחה בהליכים משפטיים.

חסכון בהוצאות – הסכם גירושין הכלול בהסכם שלום בית, מייתר במרבית המקרים את הצורך בפנייה לייצוג משפטי בעת הפירוד. יחד עם זאת, רק הסכם גירושין חוקי ותקף ישיג מטרה זו, על כן יש לוודא קבלת יעוץ משפטי בעת ניסוח הסכם שלום הבית.

פתיחה בהליכי גירושין – הסכם שלום בית הכולל הסכם גירושין יכול שיקבע מהם התנאים אשר בהתקיימם יחול הפירוד הסופי. אולם, אף מבלי שנכללו תנאים אלה בהסכם רשאי כל אחד מבני הזוג להביא את הנישואין אל קיצם. מכאן, גמישותו של ההסכם והיותו כלי יעיל לקביעת תנאי שלום הבית ומשלא צלחו – תנאי הגירושין. 

תוכן ההסכם – נקודות חשובות לציון

הסכם גירושין ראוי הכלול בהסכם שלום בית יקיף את כל קשת הנושאים העלולים ליצור יריבות ומחלוקות בין בני הזוג.

לצורך כך דרושה נקודת מבטו של בעל ניסיון בתחום אשר יחזה כל תרחיש אפשרי, אף אם הנסיבות לכך עדיין לא התגבשו במהלך חתימת ההסכם. כך לדוגמא, יש לכלול התייחסות בדבר משמורת צאצאים קיימים, אך גם כאלה העתידים להיוולד במהלך תקופת הניסיון של שלום הבית.

נשוב ונדגיש כי ניסוח ועריכת הסכם גירושין הכלול בהסכם שלום בית הינם עניין שבמומחיות. תשומת לב והשקעה בנושא בשלב זה עשויות לחסוך עלויות רבות והליכים מתמשכים בערכאות משפטיות בהמשך הדרך.

אשר על כן, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי שיבטיח את זכויות הצדדים ויאפשר פתרון עתידי של הסכסוך בדרך היעילה ביותר.

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר