...

Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

אלטרנטיבות לרבנות

נישואים ללא רב – אלטרנטיבות לרבנות הדתית

בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בנוגע לתפיסת הזוגיות ובפרט בכל הקשור במוסד הנישואים כפי שמוכר לכולנו בתצורתו הישנה.

המגמה הנוכחית לפיה יותר ויותר זוגות בישראל מחפשים אלטרנטיבות לנישואים ברבנות וזאת כדי שלא יצטרכו לעבור בכניסה או חלילה ביציאה מהקשר דרך כותלי המוסד העתיק והלא שוויוני האמור לעיל, הצמיחה אפשרויות חדשות למיסוד הקשר.

לא משנה מה הסיבות שהובילו את אותם אנשים למאוס במוסד הרבנות והאם אלו הנסיבות שאילצו אותם לחפש פתרונות אחרים, כמו למשל אם מדובר בבני זוג מאותו מין או שאחד הצדדים איננו יהודי או שההחלטה נבעה מתוך שיקולים של התנגדות למוסד, החלופות הן אותן חלופות.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין שרון סגל את שלושת האופציות המקובלות כיום לנישואים מחוץ לרבנות, על מנת שגם אתם תוכלו לקבל החלטה מושכלת ולמסד את היחסים ביניכם באופן שהכי מתאים לדרך החיים ולערכים שלכם.

חתונה אזרחית

חתונה אשר נערכת בחו"ל, ללא רב או טקס יהודי דתי ומאפשרת לבני הזוג לקבל תעודת נישואים ולהירשם לאחר מכן במשרד הפנים בישראל כדי לזכות במעמד חוקי של בני זוג נשואים.

יש 51 מדינות בעולם שמאפשרות נישואים כאלו וחשוב לדעת שמדובר בהליך יחסית יקר וזאת משום שהטיסה, הלינה ועלויות המחייה בחו"ל באותה תקופה לא זולות, על אחת כמה אם אתם מעוניינים להטיס יחד איתכם גם בני משפחה וחברים קרובים.

בעת גירושין, במידה ונרשמתם כנשואים במשרד הפנים בארץ, פירוק הקשר יהיה בסמכותו של בית הדין הרבני.

אופציה נוספת בהקשר זה היא נישואים בהתכתבות, המכונים גם נישואי מקסיקו או פראגוואי, שאז כל שעליכם לעשות הוא לשלוח מסמכים כדי להתחתן או שמקסימום תידרש הגעה של אחד מבני הזוג למדינה שבה יערכו הנישואים.

גם אז הזכויות והחובות שלכם כבני זוג נשואים יהיו תקפות רק במידה ונרשמתם במשרד הפנים.

קיראו בהרחבה: נישואין אזרחיים בישראל

חתונה שווה

ארגון ישראל חופשית (הויה) צבר תאוצה בשנתיים האחרונות והאג'נדה שעומדת בראשו היא חתונה שווה שתואמת את הערכים של בני הזוג.

ישנן שלוש אופציות, כאשר בכולן אין צורך לעבור ברבנות, לא בכניסה ולא ביציאה מהקשר: חתונה רפורמית ישראלית, חתונה הלכתית מסורתית-קונסרבטיבית וחתונה יהודית חילונית.

בתום הטקס תקבלו תעודת זוגיות, שתקנה לכם את כל הזכויות של בני זוג נשואים ובכלל זאת זכויות מול ביטוח לאומי, אפשרות להירשם לפרויקט מחיר למשתכן וכך הלאה.

הסכמי נישואים

נישואי חוזה מאפשרים לבני הזוג להינשא באמצעות הסכם חיים משותפים, כזה שנערך ונחתם בנוכחות עורך דין, ללא תלות בסוג הטקס שאותו יבחרו בני הזוג לקיים.

ההסכם כולל לרוב הסכם ממון, החלטה מראש על מזונות ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש ונושאי ירושה במקרה של פרידה וכיוצא בזה. באפשרותכם גם לקבל כתב זוגיות, כזה שמאפשר הכרה בנישואים שלכם מול מוסדות כמו לדוגמא ביטוח לאומי.

האפשרויות שהוזכרו לעיל מהוות חלופה לא רעה בכלל לאלו שאינם מעוניינים להתחתן ברבנות וככל שיותר אנשים יבינו שאפשר לבחור אחרת, כך ישבר המונופול של הרבנות וכוחה הבלתי מרוסן יאלץ גם הוא להתכופף למול נורמות חברתיות עדכניות, דמוקרטיות ושפויות.

ורמות שהולמות את המציאות המודרנית שבה כולנו חיים ויוצרות איזון בריא בין בני הזוג, מערכת היחסים ביניהם והתא המשפחתי הצפוי להיבנות כתוצאה ממיסוד הקשר.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי אישי!

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.