...

Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

אלימות במשפחה

התמודדות חוקית מול אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא תופעה חברתית, שפוגעת קשות בבני המשפחה שחשופים אליה ומהווה עילה נפוצה לגירושין. לא משנה מאיזה חתך אוכלוסייה אתם מגיעים, האלימות עלולה לתפוס אתכם בפינה ולהותיר בכם ובאלו הסובלים ממנה צלקות נפשיות ופיזיות חמורות.

הרקע לאלימות במשפחה יכול להיות שונה, אבל מה שמשותף לכל המקרים הוא העובדה שאלימות בתוך התא המשפחתי, מסגרת שאמורה להיות מוגנת, מגוננת ובטוחה, היא לא משהו שצריכים לחיות איתו בשלום.

אלימות יכולה להתקיים בין בני הזוג וגם להיות מופנית כלפי הילדים. אלימות אצל משפחות מסוימות היא חלק מהשגרה ולא נעשים מאמצים על מנת למגר אותה ואילו במשפחות אחרות, מדובר בחיים בצל הפחד ועל אף הרצון (לרוב של האישה) להתגרש, היא נשארת כבולה באזיקי האלימות שאליה היא רגילה.

בסקירה החשובה שלפניך מסביר עורך הדין שרון סגל אודות סוגי האלימות האפשריים במסגרת המשפחתית, מה ההגנות הקיימות בחוק בישראל ומציע דרכי התמודדות במידה ואתם חלילה עדים לאלימות במשפחה. זאת כדי שאף אחד ואף אחת לא ייאלצו לחיות באיום תמידי, בחיים שמלאים באלימות וסבל.

סוגי אלימות אסורים וחמורים

אלימות מילולית – באה לידי ביטוי בצעקות, קללות, איומים, האשמות והתקפי זעם בין בני הזוג ו/או גם כלפי הילדים. האלימות מהסוג הזה לא מותירה סימנים פיזיים, אבל יש לה השלכות רגשיות קשות על כל אלו שנפגעים ממנה.

אלימות נפשית – האחות החורגת של אלימות מילולית, שמופיעה לרוב בדרכים "אלגנטיות" וסמויות מהעין, כמו למשל, רכושנות, קנאות, בידוד והרחקה של האישה מחברים ובני משפחה, השפלות, הקטנה ועוד.

הסובלים מאלימות נפשית לאו דווקא מודעים להיותם קורבן של אותה אלימות ומעצם היותה סמויה, לעיתים קשה לזהות ולאבחן אותה.

אלימות כלכלית – מצטרפת לקבוצה ה"שקטה" של מקרי האלימות במשפחה. לרוב מדובר על מצב שבו בן הזוג מונע גישה למשאבים הכלכליים של המשפחה, שולט על חשבונות הבנק, מגביל את האישה מהוצאת כספים, מכריח אותה לדווח על כל התנהלות פיננסית וכך הלאה.

אלימות פיזית – כל סוג של תקיפה פיזית, החל מסטירות וכלה בהתנהגות אגרסיבית יותר כמו אגרופים, חניקה ובמקרים קיצוניים אף רצח.

אלימות מינית – כפייה על קיום יחסי מין ללא הסכמה. אלימות מינית יכולה להתרחש בין הגבר לאשתו ואף להיות מופגנת כלפי הילדים באופן של גילוי עריות.

הגנה חוקית בישראל

סוגי האלימות שתוארו לעיל מהווים כולם עבירות פליליות כפי שקבעה מערכת בתי המשפט בארץ. ישנם שני חוקים מרכזיים שמטרתם להגן על מי שסובלים מאלימות במשפחה והם החוק למניעת הטרדה מאיימת והחוק למניעת אלימות במשפחה.

כשמדובר במניעת אלימות במשפחה, לרוב תפנה האם לעורך דין על מנת לבקש מבית המשפט הגנה מפני הבעל. החוק מאפשר הטלת איסורים על הצד האלים וביניהם צו הגנה, שבאמצעותו ניתן למנוע מהצד האלים כניסה למקום המגורים המשותף.

באשר לחוק למניעת הטרדה מאיימת, מדובר על חוק שמטרתו לספק הגנה לכל מי שחווה הטרדה מאיימת, שפוגעת בחירותו, בפרטיותו ו/או בגופו. העונש על הטרדה מאיימת הוא שלוש שנות מאסר ומי שהיה עד להטרדה שכזו, זכאי לקבל מבית המשפט צו למניעת הטרדה מאיימת.

מה אפשר וצריך לעשות עכשיו?

היה והנך סובלת מאלימות במשפחה, מכל סוג שהוא, כדאי מאוד לפנות לגורם מקצועי ולבקש עזרה. אם שני בני הזוג מוכנים להודות בבעיה ורוצים לנסות לפתור אותה בדרכי שלום, בן הזוג האלים צריך להיות מוכן לקבל טיפול במסגרת קבוצות תמיכה לגברים מכים ולאחר מכן, אם התהליך יצליח, תהיה חשיבות גדולה גם לטיפול זוגי.

אמנם, למרבה הצער, ישנם מקרים שבהם טיפול בזמן אמת לא עוזר ויש איום ממשי על חייה של האישה והילדים ואז יש לנקוט בצעדים קיצוניים יותר, כשהראשון שבהם הוא הרחקה של האישה והילדים מהבעל האלים.

פנייה לגורמים כמו משרד הרווחה וארגוני נשים דוגמת נעמ"ת או ויצו, הכרחית במקרים שבהם הצד האלים לא מראה נכונות לטפל בעצמו ולשים סוף לאלימות. אם מדובר במקרה חירום, ניתן לפנות גם לקווי חירום שמופעלים על ידי הגורמים שהוזכרו לעיל, זאת על מנת לקבל מקלט זמני, למשל במקלט לנשים מוכות.

בכל אופן נדגיש ונאמר, שאם יש שאיפה לצאת מהקשר ולסיים אותו בדרך חוקית, קרי, על ידי גירושין, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מנוסה לענייני משפחה ובכל אופן לא לקחת החלטות פזיזות לפני שמתייעצים.

גבר אלים שיידע שאשתו מתכננת להיפרד ממנו, עלול להחריף את אלימותו כלפיה ו/או כלפי הילדים ולכן כדאי מאוד להסתייע במערכת החוק בישראל ובפרט בעורך דין, שיעמוד לצדך וידאג ששלומך ושלומם של הילדים, יישארו ללא סכנה.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר בענייני גירושין!

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.