Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

גירושים במגזר הדתי

גירושים במגזר הדתי: נקודות למחשבה

החלום על זוגיות בריאה ומאושרת מצליח להתגשם אבל לא אצל כולם. בשנים האחרונות אנו עדים למגמה לפיה יותר ויותר זוגות מחליטים להתגרש.

העלייה נרשמת לא רק אצל חילוניים, כי אם גם בקרב הציבור הדתי והחרדי בארץ. מסקר שנערך עולה שבעשור האחרון חלה עלייה ניכרת באחוז הגירושים בערים עם צביון דתי והמספרים ממשיכים לטפס בכל שנה שחולפת.

הסיבות לגירושים אצל כל זוג אמנם שונות, אך ניתן לראות דפוסים חוזרים שבגינם מחליטים זוגות דתיים לפרק את התא המשפחתי ולהיפרד.

אין ספק שההחלטה להיפרד היא לא קלה ובמיוחד לא בתוך חברה שמעודדת שמירה על התא המשפחתי ומגנה בחריפות פרידות ללא עילה מקובלת לגירושים, אבל מדובר בהחלטה שבסופו של יום במקרים מסוימים, מוכרחה להילקח. 

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין שרון סגל את הסיבות שמובילות זוגות דתיים להתגרש, תוך התייחסות להבדלים בגירושים אצל אנשים מהמגזר החילוני והדתי, כמו גם כל הנקודות מה חשוב לקחת בחשבון לפני שמפרקים את החבילה ומתגרשים.

זאת על מנת שגם אתם תוכלו לקבל החלטה נבונה ולפרק את התא המשפחתי במקסימום כבוד ועם מינימום נזקים רגשיים וכספיים.

למה זוגות דתיים מחליטים להתגרש?

למרות מה שמקובל לחשוב שבגידות בין בני זוג דתיים הן הגורם המרכזי לפתיחת הליכי גירושין, העובדות בשטח מראות שהסיבות הנפוצות לגירושים במגזר הדתי קשורות דווקא לגורמים אחרים.

למשל, נישואים בגיל צעיר, חוסר בשלות להורות, היעדר תכנון חכם של התא המשפחתי, קשיים כלכליים, עקרות, בעיות עם החמה, שקרים שהוסתרו לפני החתונה כמו בעיות בריאותיות או נפשיות של אחד מבני הזוג, היעדר תקשורת ועוד.

מעבר לסיבות האמורות לעיל, המגמה של חיזוק מעמד האישה, גם בקרב הציבור הדתי, גורמת לנשים רבות להתעוררות, שמביאה אותן לכדי החלטה שהגיע הזמן להיפרד ולצאת לדרך חדשה ועצמאית.

נכון להיום, נשים דתיות לא רק נשארות בבית עם הילדים, אלא הן גם רוכשות השכלה, יוצאות לעבוד ו"מתערבבות" עם הסביבה יותר מאשר בעבר.

הכלים שאותן נשים אוספות במהלך הדרך, שמגיעים לרוב אחרי שנים של חיים משותפים בתוך זוגיות חונקת, גורמים להן לפקוח את העיניים, למאוס בקשר הכובל שבו הן נמצאות ולחפש את עצמן מחוץ למסגרת הנישואים השמרנית.

אגב, ההבנה שהן נמצאות בקשר כובל, איננה קשורה בהכרח לרצון להתרחק מהדת ולא אחת קורה שאותן נשים מעוניינות להמשיך לשמור ולקיים מצוות, פשוט בתוך תא משפחתי אחר, כזה שיאפשר להן לפרוח ולהתפתח. דבר שלעיתים חסר בתוך המבנה המשפחתי שבו הן חיות.

נחדד ונאמר שבכל מקרה שבו הסיבה לפרידה קשורה לאלימות במשפחה, שמופנית כלפי האם ו/או הילדים, אסור לעבור על כך בשתיקה ובכל אופן, מוכרחים לפנות לאיש מקצוע, על מנת לשים סוף מהר ככל הניתן למצב הפוגעני והמסוכן הזה.

גירושים בקרב דתיים לעומת חילוניים

ההבדל העיקרי בין גירושים אצל זוגות דתיים לגירושים אצל זוגות חילוניים, קשור בהבניות החברתיות של כל קבוצה.

ככלל, אצל חילוניים היד על ההדק קלה יותר בכל הנוגע לגירושים ובהתאמה, גם היחס של הסביבה לגרושים וגרושות רך ומלא בחמלה ואמפתיה.

לעומת זאת, בקרב בני זוג דתיים כמעט ולא רואים גירושים מהירים – מיד לאחר החתונה. אצל דתיים ובמיוחד אצל חרדים, פירוק התא המשפחתי נתפס ככישלון אישי וזוגי, כישלון שמלווה את בני הזוג הגרושים לשארית חייהם ומקשה עליהם מאוד למצוא זוגיות חדשה ולהתחיל פרק ב'.

כשהסביבה הקרובה לא עומדת מאחורי ההחלטות שלנו, הרבה יותר קשה לנקוט צעד אמיץ כמו גירושים וזה, בין היתר, מה שגורם לנשים וגברים מהמגזר הדתי שרוצים להתגרש, לנסות בכל מחיר להציל את הנישואים, לשמור על המבנה הישן ולא להרוס את המשפחה.

התמודדות עם הדרה חברתית וכמו כן שאלות כמו: מה יהיה בחגים? מי יקרא את התפילות שרק לגבר מותר לשאת? מי ילך עם הבנים לבית כנסת? וכך הלאה, מפחידות ונותרות ללא מענה.

כמו כן, תלות כלכלית, במיוחד אצל משפחות דתיות, מעכבת נשים מגירושים ולמרות שהפחד להיפרד ולהישאר לבד קיים אצל כולם, גם אצל דתיים וגם אצל חילוניים, נראה שדתיים חוששים יותר.

החברה שמסתכלת בעין לא יפה על גירושים, פחד כלכלי ושאלות בנוגע לעתיד הילדים, כשמובן שטובת הילדים עומדת מעל הכל, צפות וחונקות את החלל.

חשוב לקחת בחשבון לפני שנפרדים…

לא משנה מה הסיבה שבגינה אתם רוצים להיפרד, משום שלעיתים הרצון לתקן, לא מספיק.

לכן, אם ניסיתם לפתור את הבעיות בקשר, אם פניתם לגישור כדי למצוא שפה משותפת, אבל שום דבר לא עזר ואתם נחושים להתגרש, יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון.

יש הרבה מיתוסים על פרידה וגירושים, כמו למשל שתמיד עדיף לגבר להתגרש ברבנות ולאישה עדיף לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, שהגבר חייב לתשלום הסכום שהובטח בכתובה, שמי שבגדה לא זכאית למזונות ילדים או שייקחו לה את הילדים, שמסורבות גט לא יכולות להתחתן שוב וכך הלאה.

כאן המקום לומר שהרבה מהמיתוסים הללו תלושים לחלוטין מהמציאות ועל כן חשוב מאוד לפנות לעורך דין מנוסה לענייני משפחה כדי לקבל ייעוץ משפטי אישי.

גירושים ובפרט במגזר הדתי הם אמנם לא עסק פשוט בכלל, אבל בהחלט ניתן להיפרד ולהתחיל דף חדש ומוצלח יותר, אם רק עושים את זה נכון. הטיפ הכי חשוב הוא לא לפעול בפזיזות ולקבל החלטות רק אחרי שמתייעצים עם איש מקצוע שמבין בתחום ושאתם סומכים עליו.

עוד בנושא: מעמד הכתובה בהליך הגירושין

 

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

קטגוריות

הכתבות הפופולאריות

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

רוצה לדעת עוד?

מלא את הפרטים והשאר מעודכן בכל עת

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר