...

Divorced

מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה
מרכז המידע להליכי גירושין ודיני משפחה

נישואים פתוחים

נישואים פתוחים בראי דיני המשפחה

בשנים האחרונות אחוז הגירושין בישראל נמצא במגמת עלייה דרסטית. נתונים מראים ש-60% מהזוגות הנשואים שנשארים בקשר בוגדים זה בזו ולצד כל כך הרבה זוגות שחיים בהסתרה או לחלופין בוחרים לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש, יש גם כאלו שהבינו שמוסד הנישואים בתצורתו הנוכחית והמונוגמית, פשוט לא רלוונטי יותר לימנו.

אותם זוגות, אשר אוהבים אחד את השנייה ואצלם גירושין לא באים בחשבון, מעוניינים להמשיך לקיים קשר זוגי, בתנאים שנראים להם לנכון, במסגרת נישואים פתוחים.

הם טוענים שהמונוגמיה היא לא יותר מכפייה תרבותית ושטבע האדם איננו מונוגמי ועל כן אין שום היגיון לכפות זוגיות מונוגמית, אלא מוטב לנהוג בפוליאמוריה וכך להימנע הן מבגידות והן מגירושין.

בשונה מהכללים הנוקשים שמחייבים את הצדדים בתוך מערכות יחסים מונוגמיות במוסד הנישואין הפורמאלי, בנישואים פתוחים בני הזוג הם אלו שקובעים את הכללים שמתאימים להם ואת מידת הפתיחות בנישואים, לאו דווקא במובן המיני.

המשמעות היא שבכל קשר נקבעות מוסכמות אחרות שעל פיהן מחויבים לפעול בני הזוג, כמובן כל עוד מתקיימת הסכמה הדדית על אותם כללים.

אצל חלק מותר לקיים סקס עם פרטנרים אחרים רק כששוהים בחו"ל וכל עוד מדובר בפרטנר חד פעמי, אצל אחרים מותר לשכב עם אותו פרטנר מספר פעמים.

אצל חלק מותר לנהל את הפגישות האינטימיות רק מחוץ לבית ואילו אצל אחרים הפרטנר הנוסף גם מגיע הביתה ואף לוקח חלק פעיל ברמה המינית עם שני בני הזוג.

יש כאלו שלא רוצים לדעת על הקשרים האחרים שמתנהלים ואילו אחרים דורשים דיווח מלא ופירוט. אצל חלק הפתיחות יכולה לבוא לידי ביטוי רק במישור המיני ואצל אחרים אין מניעה לנהל גם קשרים רומנטיים עם אנשים אחרים וכך הלאה.

אלו ההיבטים המשפטיים של נישואים פתוחים

ההלכה היהודית אוסרת נישואים פתוחים, היא אינה מכירה בהם ומתייחסת לקיום יחסי אישות מחוץ למסגרת הנישואים כניאוף.

זאת אף אם הדברים נעשים בהסכמה הדדית ומתוך כוונה מוצהרת לנהוג כך. נשאלת השאלה מדוע הדבר רלוונטי לדיון, שכן לרוב בני זוג שמנהלים מערכות יחסים פתוחות הם מראש אנשים ליברליים יותר וחילוניים ועל כן אין להם עניין לערב את הרבנות בכל הנוגע למה שקורה בחדר המיטות שלהם.

הבעיה היא שאם התחתנתם ברבנות והחלטתם בשלב מאוחר יותר לפתוח את הקשר, במידה וחלילה תרצו להתגרש, בהכרח תיתקלו בקשיים מצד הרבנות ובפרט בכל הנוגע לזכויותיה של האישה בהליך הגירושין.

משום שבתי הדין הרבניים בישראל הם היחידים שרשאים לדון בהליכי גירושין, זוגות שנישאו ברבנות, ניהלו נישואים פתוחים לאורך השנים והחליטו להיפרד, יאלצו להתמודד עם היעדר ההכרה של הרבנות בנישואיהם הפתוחים.

מה זה אומר? שמבחינת הרבנות לא קיימים נישואים פתוחים ועל כן במעמד הגירושין, האישה תיחשב כמי שזנתה תחת בעלה ומשכך היא אסורה גם לבעלה וגם לבועלה.

לא זאת בלבד, אלא שישללו ממנה זכויותיה למזונות אישה ולדמי כתובה והגבר יהיה מחויב לתת לה גט, גם אם הוא איננו רוצה בכך.

נבהיר שהדבר לא ייפגע במזונות הילדים שהאב יידרש לשלם וכמו כן גם לא בעניין חלוקת הרכוש והסדרי הראייה. לעומת זאת, הגבר מקבל יחס שונה – היה והדבר נעשה פעם אחת, הוא יוכל לדרוש שלום בית ואם שכב עם מספר רב של נשים הוא ייחשב כרועה זונות ואז המצב יהיה שונה.

זה המקום להבהיר שבמידה וכבר בתחילת הדרך אתם יודעים מראש שהשאיפה שלכם היא לנהל מערכת יחסים פתוחה, על כלל היבטיה, עדיף לבחור אלטרנטיבות אחרות לנישואים ברבנות.

כדי שאם חלילה תחליטו להיפרד, לא תצרכו לעבור בדרך החוצה מהנישואים ברבנות, שכאמור, רואה באור שלילי ואף מתעלמת מקיומם של נישואים פתוחים.

לנהל זוגיות פתוחה בלי להרוס את המשפחה

מלבד היבטים משפטיים, כדי להצליח לנהל זוגיות בריאה ומאושרת ובפרט כזו שבמסגרתה מתקיימת מערכת יחסים פתוחה, חשוב מאוד ששני בני הזוג יקבלו באהבה וברצון את המוסכמות של הקשר, ללא קנאה ומתוך רצון הדדי להיטיב עם בן/ת הזוג ולפתח אותו – הן במישור המיני והן במישור האישי.

בשביל שהאמון יישמר ונישואים פתוחים אכן יוכלו להצליח, מוכרחים להקפיד על המוסכמות בקשר וזאת על מנת לא ליצור מתחים, תסכול וחוסר ביטחון אצל אחד הצדדים.

קראו עוד בנושא: כלים מעשיים שיעזרו לך להחיות את חיי הנישואין

צור קשר לייעוץ ופרטים נוספים:

שתף כתבה זו:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn

מאמרים קשורים

עורך דין גירושין רעננה
עורך דין גירושין רעננה

עורך דין גירושין רעננה שרון סגל גם אדם שיוזם גירושין מתוך הבנה שאין טעם להמשיך בחיים המשותפים, וגם מי שהתהליך

צור איתנו קשר

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.